SXT22410EE16-40.000M
DigiKey Part Number
2388-SXT22410EE16-40.000M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SXT22410EE16-40.000M
Description
CRYSTAL 40.000MHZ 10 PF SMD
Customer Reference
Detailed Description
40 MHz ±15ppm Crystal 10pF 50 Ohms 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SXT22410EE16-40.000M Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Load Capacitance
10pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
50 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
40 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (2.5x2)
Frequency Stability
±15ppm
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Frequency Tolerance
±15ppm
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)