PREC025SFAN-RC
DigiKey Part Number
S1212EC-25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PREC025SFAN-RC
Description
CONN HEADER VERT 25POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 25 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
PREC025SFAN-RC Models
Category
Contact Length - Mating
0.318" (8.08mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length
0.537" (13.63mm)
Insulation Height
0.098" (2.50mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact
Additional Resources
In-Stock: 252
Check for Additional Incoming Stock
Alternate Length
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM
In-Stock: 3364
CONN HEADER VERT 39POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 38POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 37POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM