TS820-600H
DigiKey Part Number
497-TS820-600H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TS820-600H
Description
SCR 600V 8A IPAK
Detailed Description
SCR 600 V 8 A Sensitive Gate Through Hole IPAK
EDA/CAD Models
TS820-600H Models
Category
Current - Hold (Ih) (Max)
5 mA
Packaging
Tube
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
70A, 73A
Voltage - Off State
600 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
800 mV
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-251-3 Short Leads, IPAK, TO-251AA
Voltage - On State (Vtm) (Max)
1.6 V
Supplier Device Package
IPAK
Current - On State (It (AV)) (Max)
5 A
Base Product Number
Current - On State (It (RMS)) (Max)
8 A