STY139N65M5
DigiKey Part Number
497-13043-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STY139N65M5
Description
MOSFET N-CH 650V 130A MAX247
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 130A (Tc) 625W (Tc) Through Hole MAX247™
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STY139N65M5 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
363 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±25V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
15600 pF @ 100 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
625W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Supplier Device Package
MAX247™
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
17mOhm @ 65A, 10V