STPSC16G065D
DigiKey Part Number
497-STPSC16G065D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPSC16G065D
Description
650 V, 12A HIGH SURGE SILICON CA
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 650 V 16A Through Hole TO-220AC
Category
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)
0 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
160 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F
960pF @ 0V, 1MHz
Part Status
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
650 V
Current - Average Rectified (Io)
16A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.45 V @ 16 A