STPSC15H12DY
DigiKey Part Number
497-17162-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPSC15H12DY
Description
DIODE SIL CARB 1200V 15A TO220AC
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1200 V 15A Through Hole TO-220AC
EDA/CAD Models
STPSC15H12DY Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
90 µA @ 1200 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
1200pF @ 0V, 1MHz
Packaging
Tube
Grade
Automotive
Part Status
Obsolete
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 15 A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)