STPSC10H065D is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 2,871
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 58
Datasheet
Diodes Incorporated
In Stock: 50
Panjit International Inc.
In Stock: 1,478
SMC Diode Solutions
Rohm Semiconductor
SMC Diode Solutions
In Stock: 168
Diode 650 V 10A Through Hole TO-220AC
STPSC10H065D
DigiKey Part Number
497-13451-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPSC10H065D
Description
DIODE SIL CARB 650V 10A TO220AC
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
STPSC10H065D Models
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 650 V
Packaging
Tube
Capacitance @ Vr, F
480pF @ 0V, 1MHz
Part Status
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
650 V
Supplier Device Package
TO-220AC
Current - Average Rectified (Io)
10A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.75 V @ 10 A
Base Product Number
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)