STPS20M100SG-TR
DigiKey Part Number
497-10993-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-10993-1-ND - Cut Tape (CT)
497-10993-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS20M100SG-TR
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 20A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 20A Surface Mount D2PAK
EDA/CAD Models
STPS20M100SG-TR Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
40 µA @ 100 V
Supplier Device Package
D2PAK
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
20A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
850 mV @ 20 A