STPS20L60CGY-TR
DigiKey Part Number
497-13430-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-13430-1-ND - Cut Tape (CT)
497-13430-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS20L60CGY-TR
Description
DIODE ARRAY SCHOTT 60V 10A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 60 V 10A Surface Mount TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
EDA/CAD Models
STPS20L60CGY-TR Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
STMicroelectronics
Current - Reverse Leakage @ Vr
350 µA @ 60 V
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C
Part Status
Active
Grade
Automotive
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Qualification
AEC-Q101
Technology
Schottky
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
10A
Supplier Device Package
D2PAK
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
600 mV @ 10 A