STPS20L60CG-TR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | STPS20L60CG-TR |
Description | DIODE ARRAY SCHOTT 60V 10A D2PAK |
Manufacturer Standard Lead Time | 25 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode Array 1 Pair Common Cathode 60 V 10A Surface Mount TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | STPS20L60CG-TR Models |
Category | Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 600 mV @ 10 A |
Manufacturer STMicroelectronics | Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Current - Reverse Leakage @ Vr 350 µA @ 60 V |
Part Status Active | Operating Temperature - Junction 150°C (Max) |
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode | Mounting Type Surface Mount |
Technology Schottky | Package / Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 60 V | Supplier Device Package D2PAK |
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 10A | Base Product Number |