STM32L021F4U6TR
DigiKey Part Number
497-STM32L021F4U6TR-ND - Tape & Reel (TR)
497-STM32L021F4U6CT-ND - Cut Tape (CT)
497-STM32L021F4U6DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STM32L021F4U6TR
Description
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 20UFQFPN
Detailed Description
ARM® Cortex®-M0+ STM32L0 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 16KB (16K x 8) FLASH 20-UFQFPN (3x3)
EDA/CAD Models
STM32L021F4U6TR Models
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
RAM Size
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.65V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 7x12b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz