STH240N75F3-6
DigiKey Part Number
497-11841-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-11841-1-ND - Cut Tape (CT)
497-11841-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STH240N75F3-6
Description
MOSFET N-CH 75V 180A H2PAK-6
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 75 V 180A (Tc) 300W (Tc) Surface Mount H2PAK-6
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STH240N75F3-6 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
87 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6800 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
300W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
75 V
Supplier Device Package
H2PAK-6
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3mOhm @ 90A, 10V