STD4NK80ZT4
DigiKey Part Number
497-8910-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-8910-1-ND - Cut Tape (CT)
497-8910-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STD4NK80ZT4
Description
MOSFET N-CH 800V 3A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 800 V 3A (Tc) 80W (Tc) Surface Mount DPAK
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STD4NK80ZT4 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 50µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
22.5 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
575 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
80W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
800 V
Supplier Device Package
DPAK
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.5Ohm @ 1.5A, 10V