STD12NF06L-1
DigiKey Part Number
497-6730-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STD12NF06L-1
Description
MOSFET N-CH 60V 12A IPAK
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 12A (Tc) 42.8W (Tc) Through Hole IPAK
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STD12NF06L-1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
10 nC @ 5 V
Series
Vgs (Max)
±16V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
350 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
42.8W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Supplier Device Package
IPAK
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
100mOhm @ 6A, 10V