STB20NM60T4 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 1,795
Datasheet
onsemi
In Stock: 782
Infineon Technologies
IXYS
IXYS
Rohm Semiconductor
Infineon Technologies
N-Channel 600 V 20A (Tc) 192W (Tc) Surface Mount D2PAK
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
STB20NM60T4
DigiKey Part Number
497-5384-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STB20NM60T4
Description
MOSFET N-CH 600V 20A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
STB20NM60T4 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
54 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1500 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
192W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
D2PAK
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
290mOhm @ 10A, 10V