SMP100LC-200
DigiKey Part Number
497-4090-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-4090-1-ND - Cut Tape (CT)
497-4090-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMP100LC-200
Description
THYRISTOR 200V 400A DO-214AA
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
200V Off-State 400 A Ipp TVS Thyristor DO-214AA, SMB
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMP100LC-200 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
100 A
Manufacturer
STMicroelectronics
Current - Hold (Ih)
150 mA
Series
Number of Elements
1
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance
60pF
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakover
250V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Off State
200V
Supplier Device Package
SMB
Current - Peak Pulse (8/20µs)
400 A