LD39050PU25R
DigiKey Part Number
497-8715-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-8715-1-ND - Cut Tape (CT)
497-8715-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LD39050PU25R
Description
IC REG LINEAR 2.5V 500MA 6-DFN
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 6-DFN (3x3)
EDA/CAD Models
LD39050PU25R Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
50 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
200 µA
PSRR
65dB ~ 62dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features
Enable, Power Good
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
6-VDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Supplier Device Package
6-DFN (3x3)
Voltage Dropout (Max)
0.4V @ 500mA