IPS4260LMTR
DigiKey Part Number
497-IPS4260LMTR-ND - Tape & Reel (TR)
497-IPS4260LMTRCT-ND - Cut Tape (CT)
497-IPS4260LMTRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPS4260LMTR
Description
HTSSOP 20 4.4 PITCH 0.65 EXPAD
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 2A 20-HTSSOP
Category
Current - Output (Max)
2A
Mfr
Rds On (Typ)
260mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Type
Non-Inverting
Part Status
Active
Features
Status Flag
Switch Type
Fault Protection
Current Limiting (Adjustable), Open Load Detect, Over Temperature, Short Circuit, UVLO
Number of Outputs
4
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Ratio - Input:Output
1:1
Mounting Type
Surface Mount
Output Configuration
Low Side
Supplier Device Package
20-HTSSOP
Output Type
N-Channel
Package / Case
Interface
Logic
Base Product Number
Voltage - Load
55V ~ 60V