EVL6591-90WADP
DigiKey Part Number
497-8335-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EVL6591-90WADP
Description
EVAL BOARD FOR L6563 L6591
Detailed Description
L6563, L6591 - 1 Isolated Output AC/DC, Primary Side and PFC Evaluation Board
Category
Current - Output
7.5A
Voltage - Input
88 ~ 264 VAC
Packaging
Box
Regulator Topology
Asymmetrical Half Bridge
Frequency - Switching
100kHz
Main Purpose
AC/DC, Primary Side and PFC
Outputs and Type
1 Isolated Output
Utilized IC / Part
L6563, L6591
Power - Output
90W
Base Product Number
Voltage - Output
12V