EVL6563S-200ZRC
DigiKey Part Number
497-10725-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EVL6563S-200ZRC
Description
EVAL BOARD FOR L6563
Detailed Description
L6563 - 2 Non-Isolated Outputs AC/DC, Non-Isolated Evaluation Board
Category
Voltage - Output
400V
Manufacturer
STMicroelectronics
Voltage - Input
90 ~ 265 VAC
Packaging
Box
Frequency - Switching
40kHz
Part Status
Active
Contents
Board(s)
Main Purpose
AC/DC, Non-Isolated
Utilized IC / Part
L6563
Outputs and Type
2 Non-Isolated Outputs
Base Product Number
Power - Output
200W