SHV24-1A85-78D4K
DigiKey Part Number
374-SHV24-1A85-78D4K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SHV24-1A85-78D4K
Description
HIGH VOLTAGE REED RELAY, FORM 1A
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Reed Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Must Operate Voltage
16.4 VDC
Must Release Voltage
3.6 VDC
Coil Voltage
24VDC
Release Time
100 µs
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Rating (Current)
1 A
Switching Voltage
1000VAC, 1000VDC - Max
Coil Resistance
2 kOhms
Coil Current
12 mA