SHV12-1A85-78D4K
DigiKey Part Number
374-1412-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SHV12-1A85-78D4K
Description
RELAY REED SPST 1A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Reed Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SHV12-1A85-78D4K Models
Must Operate Voltage
8.4 VDC
Must Release Voltage
1.8 VDC
Coil Voltage
12VDC
Release Time
0.1 ms
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Contact Rating (Current)
1 A
Switching Voltage
1000VAC, 1000VDC - Max
Coil Resistance
500 Ohms
Coil Current
24 mA