RTAN1206BKE47R0
DigiKey Part Number
RTAN1206BKE47R0TR-ND - Tape & Reel (TR)
RTAN1206BKE47R0CT-ND - Cut Tape (CT)
RTAN1206BKE47R0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RTAN1206BKE47R0
Description
RES 47 OHM 0.1% 2/5W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 Ohms ±0.1% 0.4W, 2/5W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
EDA/CAD Models
RTAN1206BKE47R0 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)