RPC1206FT24R9
DigiKey Part Number
738-RPC1206FT24R9TR-ND - Tape & Reel (TR)
738-RPC1206FT24R9CT-ND - Cut Tape (CT)
738-RPC1206FT24R9DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPC1206FT24R9
Description
RES 24.9 OHM 1% 1/3W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24.9 Ohms ±1% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RPC1206FT24R9 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)