RNCS0603BKE33K2
DigiKey Part Number
RNCS0603BKE33K2TR-ND - Tape & Reel (TR)
RNCS0603BKE33K2CT-ND - Cut Tape (CT)
RNCS0603BKE33K2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCS0603BKE33K2
Description
RES 33.2K OHM 0.1% 1/16W 0603
Detailed Description
33.2 kOhms ±0.1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Corrosive, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
EDA/CAD Models
RNCS0603BKE33K2 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)