RNCP0603FTD10K0
DigiKey Part Number
RNCP0603FTD10K0TR-ND - Tape & Reel (TR)
RNCP0603FTD10K0CT-ND - Cut Tape (CT)
RNCP0603FTD10K0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCP0603FTD10K0
Description
RES 10K OHM 1% 1/8W 0603
Detailed Description
10 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur Thin Film
EDA/CAD Models
RNCP0603FTD10K0 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)