RNCF0805BKT5K62 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Susumu
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Susumu
Similar
YAGEO
Similar
YAGEO
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
5.62 kOhms ±0.1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film
RNCF0805BKT5K62
DigiKey Part Number
RNCF0805BKT5K62-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCF0805BKT5K62
Description
RES SMD 5.62K OHM 0.1% 1/8W 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNCF0805BKT5K62 Models
Temperature Coefficient
±10ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)