RNCF0402BTE100R
DigiKey Part Number
738-RNCF0402BTE100RTR-ND - Tape & Reel (TR)
738-RNCF0402BTE100RCT-ND - Cut Tape (CT)
738-RNCF0402BTE100RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCF0402BTE100R
Description
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/10W 0402
Detailed Description
100 Ohms ±0.1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film
EDA/CAD Models
RNCF0402BTE100R Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.014" (0.35mm)