RNCE0603BTE150R
DigiKey Part Number
738-RNCE0603BTE150RTR-ND - Tape & Reel (TR)
738-RNCE0603BTE150RCT-ND - Cut Tape (CT)
738-RNCE0603BTE150RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCE0603BTE150R
Description
RES PREC, 0603, 150 OHM, 0.1%,
Detailed Description
150 Ohms ±0.1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
EDA/CAD Models
RNCE0603BTE150R Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)