RMCF2512FT73R2
DigiKey Part Number
738-RMCF2512FT73R2TR-ND - Tape & Reel (TR)
738-RMCF2512FT73R2CT-ND - Cut Tape (CT)
738-RMCF2512FT73R2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCF2512FT73R2
Description
RES 73.2 OHM 1% 1W 2512
Detailed Description
73.2 Ohms ±1% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
RMCF2512FT73R2 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Size / Dimension
0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)