RMCA0402FT619K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
619 kOhms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thick Film
RMCA0402FT619K
DigiKey Part Number
738-RMCA0402FT619K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCA0402FT619K
Description
RES, 0402, 619 KOHM, 1%, 0.063W,
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RMCA0402FT619K Models
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.014" (0.35mm)