RMCA0201FT1K30
DigiKey Part Number
738-RMCA0201FT1K30-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCA0201FT1K30
Description
RES, 0201, 1.3 KOHM, 1%, 0.05W,
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.3 kOhms ±1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RMCA0201FT1K30 Models
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Packaging
Bulk
Supplier Device Package
Part Status
Active
Ratings
AEC-Q200
Resistance
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)