MCJ0402ZT0R00
DigiKey Part Number
738-MCJ0402ZT0R00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCJ0402ZT0R00
Description
RES SHUNT, 0402, JUMPER, 20A
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0 Ohms Jumper Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Metal Element
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MCJ0402ZT0R00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Mfr
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Series
Supplier Device Package
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)