CSSK3637FTL500 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CSSK3637FTL500 |
Description | RES SHUNT, 3637, 0.0005 OHM, 1%, |
Manufacturer Standard Lead Time | 22 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 500 µOhms ±1% 3W Chip Resistor Nonstandard Automotive AEC-Q200, Current Sense Metal Element |
Datasheet | Datasheet |
Category | Composition |
Mfr | Features Automotive AEC-Q200, Current Sense |
Series | Temperature Coefficient ±50ppm/°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -55°C ~ 170°C |
Part Status Active | Package / Case Nonstandard |
Resistance | Size / Dimension 0.360" L x 0.378" W (9.14mm x 9.60mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.039" (0.98mm) |