SMS12SE4K9
DigiKey Part Number
SOU2198-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMS12SE4K9
Description
CONN HEADER VERT 12POS 5.08MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 12 position 0.200" (5.08mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMS12SE4K9 Models
Category
Contact Length - Mating
0.280" (7.11mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.138" (3.50mm)
Series
Overall Contact Length
0.937" (23.80mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.520" (13.20mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Circular
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
16.0µin (0.41µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Copper Alloy
Number of Rows
4
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Row Spacing - Mating
Features
Mounting Flange
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Ingress Protection
IP40
Shrouding
Unshrouded
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Mounting Type
Insulation Color
Black
Termination
Solder
Current Rating (Amps)
5A