MBRB20200CT
DigiKey Part Number
1655-MBRB20200CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
1655-MBRB20200CT-ND - Cut Tape (CT)
1655-MBRB20200CTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBRB20200CT
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 200V D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 200 V Surface Mount TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 mA @ 200 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Technology
Schottky
Supplier Device Package
D2PAK
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 A