ZF120A-1203000
DigiKey Part Number
4797-ZF120A-1203000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZF120A-1203000
Description
AC/DC WM ADAPTER 12V 36W CLASS 2
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 36 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Category
No Load Power Consumption
90mW
Manufacturer
Supirit Inc.
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
North America
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
47.2" (1.20m)
Input Type
Fixed Blade
Input Connector
NEMA 1-15P
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.03" L x 1.85" W x 1.22" H (77.0mm x 47.0mm x 31.0mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
cULus, FCC
Current - Output (Max)
3A
Standard Number
1310
Power (Watts)
36 W