MU425S24E
DigiKey Part Number
271-2964-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MU425S24E
Description
AC/DC CONVERTER 24V 300W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Efficiency
90%
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Type
Open Frame
Size / Dimension
6.20" L x 3.30" W x 1.62" H (157.4mm x 83.8mm x 41.1mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
24V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
11.9 A