ME20A1803C01 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
SL POWER / Advanced Energy
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
SL POWER / Advanced Energy
In Stock: 0
Datasheet
18V 18 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Single Blade Included) Input
ME20A1803C01
DigiKey Part Number
ME20A1803C01-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ME20A1803C01
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 18W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
No Load Power Consumption
100mW (Max)
Manufacturer
Polarization
Positive Center
Series
Applications
Medical
Packaging
Bulk
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Region Utilized
North America
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Multi-Blade (Single Blade Included)
Input Connector
NEMA 1-15P
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.31" L x 1.85" W x 1.50" H (84.0mm x 47.0mm x 38.0mm)
Voltage - Output
18V
Approval Agency
CE
Current - Output (Max)
1A
Base Product Number
Power (Watts)
18 W