MB120S18K01
DigiKey Part Number
271-2985-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MB120S18K01
Description
AC/DC CONVERTER 18V 99W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 18V 80 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4000 V
Series
Efficiency
94%
Packaging
Box
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.25" H (101.6mm x 50.8mm x 31.8mm)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
18V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
5.5 A