SIT8919AA-11-XXE-120.000000
DigiKey Part Number
1473-SIT8919AA-11-XXE-120.000000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT8919AA-11-XXE-120.000000
Description
MEMS OSC XO 120.0000MHZ LVCMOS
Customer Reference
Detailed Description
120 MHz XO (Standard) LVCMOS Oscillator 2.25V ~ 3.63V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Category
Output
LVCMOS
Mfr
Voltage - Supply
2.25V ~ 3.63V
Series
Frequency Stability
±20ppm
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
4-SMD, No Lead
Type
Supplier Device Package
4-PQFN (2.5x2)
Frequency
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)