SIT2024BM-S1-33E-12.288000
DigiKey Part Number
1473-SIT2024BM-S1-33E-12.288000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT2024BM-S1-33E-12.288000
Description
MEMS OSC XO 12.2880MHZ LVCMOS LV
Customer Reference
Detailed Description
12.288 MHz XO (Standard) LVCMOS, LVTTL Oscillator 3.3V Enable/Disable SC-74A, SOT-753
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SIT2024BM-S1-33E-12.288000 Models
Category
Voltage - Supply
3.3V
Mfr
Frequency Stability
±20ppm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Strip
Current - Supply (Max)
4.8mA
Part Status
Active
Ratings
AEC-Q100
Base Resonator
Mounting Type
Surface Mount
Type
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Frequency
Supplier Device Package
SOT-23-5
Function
Enable/Disable
Size / Dimension
0.114" L x 0.063" W (2.90mm x 1.60mm)
Output
LVCMOS, LVTTL
Height - Seated (Max)
0.057" (1.45mm)