EFM8BB50F16G-A-QFN16
DigiKey Part Number
336-EFM8BB50F16G-A-QFN16-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFM8BB50F16G-A-QFN16
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH QFN16
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
CIP-51 8051 Busy Bee Microcontroller IC 8-Bit 50MHz 16KB (16K x 8) FLASH 16-QFN (2.5x2.5)
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
512 x 8
Packaging
Strip
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 16x12b SAR
Core Processor
CIP-51 8051
Oscillator Type
Internal
Core Size
8-Bit
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
50MHz