SCIHP0724-1R5M
DigiKey Part Number
SCIHP0724-1R5M-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCIHP0724-1R5M
Description
FIXED IND 1.5UH 7.5A 21.2 MOHM
Detailed Description
1.5 µH Shielded Wirewound Inductor 7.5 A 21.2mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
13A
DC Resistance (DCR)
21.2mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
200 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.287" L x 0.268" W (7.30mm x 6.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.094" (2.40mm)