SCIHP0420TB-1R2
DigiKey Part Number
595-1760-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCIHP0420TB-1R2
Description
FIXED IND 1.2UH 4.5A SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.2 µH Shielded Wirewound Inductor 4.5 A Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
7A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Inductance Frequency - Test
200 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Wirewound
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.189" L x 0.171" W (4.80mm x 4.35mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)