HCTI-270-5.5
DigiKey Part Number
595-1733-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCTI-270-5.5
Description
FIXED IND 270UH 5.5A 60 MOHM TH
Detailed Description
270 µH Shielded Toroidal Inductor 5.5 A 60mOhm Max Radial, Vertical (Open)
EDA/CAD Models
HCTI-270-5.5 Models
DC Resistance (DCR)
60mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±15%
Size / Dimension
1.280" Dia x 0.650" W (32.51mm x 16.51mm)