HCTI-10-20.0
DigiKey Part Number
595-1717-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCTI-10-20.0
Description
FIXED IND 10UH 20A 5 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Toroidal Inductor 20 A 5mOhm Max Radial, Vertical (Open)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HCTI-10-20.0 Models
Category
Current Rating (Amps)
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
5mOhm Max
Packaging
Tray
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Type
Toroidal
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Radial, Vertical (Open)
Tolerance
±15%
Size / Dimension
1.280" Dia x 0.650" W (32.51mm x 16.51mm)