FCBA1-0402F-33NJ
DigiKey Part Number
595-FCBA1-0402F-33NJTR-ND - Tape & Reel (TR)
595-FCBA1-0402F-33NJCT-ND - Cut Tape (CT)
595-FCBA1-0402F-33NJDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCBA1-0402F-33NJ
Description
FIXED IND 33NH 350MA 650 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 nH Unshielded Wirewound Inductor 350 mA 650mOhm Max 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FCBA1-0402F-33NJ Models
Category
DC Resistance (DCR)
650mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
24 @ 250MHz
Series
Frequency - Self Resonant
2.35GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
250 MHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0402
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.047" L x 0.028" W (1.19mm x 0.70mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.66mm)