LEN00C003277B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Siemens
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Siemens
In Stock: 0
Datasheet
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 30 A 277VAC Coil Chassis Mount
LEN00C003277B
DigiKey Part Number
3473-LEN00C003277B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LEN00C003277B
Description
CONTACTOR,LTG,EH,OPEN,30A,3NO,27
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Contact Rating (Current)
30 A
Manufacturer
Switching Voltage
600VAC - Max
Packaging
Box
Features
Auxiliary Contacts
Part Status
Active
Termination Style
Screw Terminal
Mounting Type
Chassis Mount
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Coil Voltage
277VAC
Must Operate Voltage
235.5 VAC