3RA22201GD240BB4
DigiKey Part Number
3473-3RA22201GD240BB4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3RA22201GD240BB4
Description
STARTER REV FB S0 4.5-6.3A 24VDC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Motor Starter, Reversible 24VDC Supply 4.9A 690V Load
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
3RA22201GD240BB4 Models
Category
Number of Motors
1
Manufacturer
Siemens
Voltage - Load
690V
Packaging
Box
Current - Output
4.9A
Part Status
Active
Wattage - Load
3730 W
Type
Module
Voltage - Supply
24VDC
Motor Type
AC Motor
Mounting Type
Chassis Mount
Control / Drive Type
Motor Starter, Reversible
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C